Програмиране на изкуствен интелект

Послание:
“Изкуственият интелект променя света – бъди част от бъдещето!”

С

Програмиране на изкуствен интелект

Открий бъдещето на технологиите с нашата специалност!

В Професионална гимназия „Юрий Гагарин“ предлагаме уникалната възможност да се потопите в света на изкуствения интелект и програмирането. Нашата специалност „Програмиране на изкуствен интелект“ (Код 4810401) е създадена за ученици, които искат да бъдат в авангарда на технологичните иновации.

Защо да изберете нас?

  • Модерна учебна програма: Обучението включва най-новите технологии и методи в областта на изкуствения интелект.

  • Практически опит: Работете по реални проекти и задачи, които ще ви подготвят за успешна кариера.

  • Експертни преподаватели: Нашите учители са професионалисти с богат опит и знания в ИТ сектора.

  • Стажове и партньорства: Възможности за стажове в водещи ИТ компании и сътрудничество с университети.

Присъединете се към нас!

Не пропускайте шанса да станете част от бъдещето на технологиите. Запишете се в нашата специалност „Програмиране на изкуствен интелект“ и започнете своето пътешествие към успешна кариера в ИТ индустрията.

Програмист Изкуствен интелект – код по СППОО 481040, специалност –код 481040, професионално направление „Компютърни науки“ с код 481; срок на обучение 5 (пет) години.

Защо професия

“Програмист на изкуствен интелект”?

Инженерите, които се занимават с изкуствен интелект използват в работата си множество езици за програмиране, но могат да определят няколко, които най-често отговарят на нуждите на проекта, по който работят.

Възможности за развитие

IT секторът предлага постоянни възможности за развитие за един приложен програмист, като израстване, трупане на знания и опит в различни бизнес сфери, с различни езици за програмиране и технологични платформи.

Свобода и гъвкавост

Професията на програмиста предлага възможност за работа от всяка точка на света и шанс за специалистите да бъдат част от международни екипи, да работят по мащабни проекти и да развиват своя потенциал.

Разнообразни направления

Секторът на информационните технологии и дигитализацията предлагат разнообразни сфери за развитие и много възможност за хора с различни интереси и насоченост.

Голямо търсене

Специалистите от IT средите са сред най-търсените и високоплатени кадри на пазара на труда, а секторът е един от най-перспектвните и бързо развиващите се.

Креативност

Креативният процес е неизменна част от приложното програмиране, а това развива и други умения като: абстрактно мислене, умение за справяне с проблеми, комуникация и работа в екип.

Удовлетвореност

Професията на програмиста дава възможност за работа в полза на обществото и с принос за развитието на технологиите и умението ни да боравим с тях. Програмистите имат висок стандарт на живот.

Предимства на нашата програма по приложно програмиране

Преди да обърнем внимание на програмните езици трябва да определим какво означава изкуствен интелект. В днешно време той се превръща в голяма част от живота ни с преимуществата, които притежава. Той улеснява живота ни и тенденциите са към продължаване. Изкуственият интелект се интегрира успешно не само в ежедневието на обикновения потребител, а и в бизнесите. Развитието му не би било възможно без съществените подобрения на програмните езици. Нуждите от опитни специалисти, както и от нови или подобрени програмни езици се увеличават в пъти спрямо преди няколко години. Не съществува един програмен език, който е общовалиден за разработването на изкуствен интелект.

Подробна програма на специалността

Разгледайте нашия детайлен учебен план по приложно програмиране.

Типов учебен план

Фокус на специалносттаограмата за програмисти на изкуствен интелект в Професионална гимназия по механоелектротехника “Юрий Гагарин” се обръща значително внимание на развиване на алгоритмичното мислене и уменията за решаване на практически задачи, редом с математическия фундамент на компютърните науки и овладяване на съвременните парадигми в програмирането (процедурно, обектно-ориентирано, функционално). Благодарение на огромния дял на практическите занимания, упражнения и проекти, учениците овладяват на практика най-търсените съвременни езици за програмиране, Machine and Deep Learning и инженерни подходи.

Фокус 1: Теоретично обучение
Фокус 2: Практически задачи и проекти
Фокус 3: Меки умения

Защо да уча програмиране на изкуствен интелект в ПГМЕТ

В 5-годишната образователна програма по професия „Програмист на изкуствен интелект“ ще получите знания за основните парадигми на процедурнотофункционалното и обектно-ориентираното програмиране. Ще изучавате задълбочено структури от данни и алгоритми, релационни бази от данни и SQL, нерелационни бази данни, ORM технологии за достъп до данни, уеб технологии и уеб услуги, програмиране на вградени системи и микроконтролери, управление на хардуер, Deep Learning, Machine Learning, операционни системи, Linux, контейнери и облачни платформи.

Учениците ще стартират обучението си с Python. Езикът се определя като експеримент в това от колко свобода имат нужда програмистите. Ако им се предостави твърде голяма рискуват никой да не може да прочете чуждия код, а ако е твърде малка се заплашва свободното изразяване. При Python двете условия балансират. Той е гъвкъв, а освен това е независим от платформата. За него са характерни кратки и ясни кодове, вместо дълги и тривиални. Той е на второ място по популярност сред програмните езици не само за изкуствен интелект,а и и изобщо. Допълнително в първи гимназиален етап ще изучават JavaScript.

  • Навлизане в основи на програмирането с много практика
  • Математически основи на програмирането
  • Програмиране за напреднали, работа с масиви, списъци, речници и по-сложни структури от  данни, текстообработка, потоци и файлове
  • Изучаване на най-използваните езици за програмиране от софтуерната индустрия: C#, JavaScript, Python, Java, PHP и други
  • Парадигми на процедурното, функционалното и обектно-ориентираното програмиране  Обектно-ориентирано програмиране, класове, обекти, наследяване и полиморфизъм, обектно-ориентиран дизайн
  • Структури от данни и алгоритми, списъци, дървета, графи, сортиране и търсене, рекурсия, динамично оптимиране
  • Бази от данни и SQL, нерелационни бази данни, ORM технологии за достъп до данни
  • Практическа разработка на софтуер, изграждане на многослойни приложения, утвърдени практики
  • Програмиране на вградени системи и микроконтролери, управление на хардуер, Internet of Things (IoT)
  • Операционни системи, Linux, конзолни команди и скриптове, контейнеризация и виртуализация
  • Конкурентно и асинхронно програмиране
  • Функционално програмиране и функционални езици
  • Интернет програмиране, интернет протоколи, сокет комуникация, уеб услуги, уеб разработка, уеб приложения
  • Софтуерно инженерство, методологии за разработка, архитектура, дизайн, имплементация, тестване и внедряване на софтуерни продукти и системи
  • Изграждане на потребителски интерфейси (front-end)
  • Изграждане на сървърен софтуер (back-end)
  • Изграждане на цялостни приложения и системи (full stack development)
  • Блокчейн технологии и децентрализирани приложения
  • Разработка на мобилни приложения

пециалността  осигурява

ПРОФЕСИЯ: ЕЛЕКТРОТЕХНИК

СПЕЦИАЛНОСТ: Електрически машини и апарати – трета степен на професионална квалификация

Извършва дейности по изработка, монтаж, демонтаж, диагностика, ремонт и изпитване на различно електротехническо оборудване. Открива повреди, причините за тях и взема решения за отстраняването им.

ОПИСАНИЕ НА КОНКРЕТНАТА РАБОТА ПО ПРОФЕСИЯТА

Електротехникът поема отговорности за контрол върху изграждането, изпитването и поддържането на електрически системи в съответния сектор. Той контролира качеството на дейностите по диагностиката, ремонт и осигуряване на безопасна работа на инсталациите и съоръженията. Отговаря за спазването на стандарти, инструкции, вътрешни и външни критерии за извършваните дейности от екипа, с който работи. Осъществява контрол върху правилната експлоатация на оборудването.

Възможности за работа Във всички отрасли на промишлеността, транспорта и услугите – изграждане, изпитване, поддържане и ремонт на електрическо оборудване.

Възможности за кариерно развитие – Електротехникът може да валидира допълнително усвоените компетенции. Той може да посещава различни семинари, курсове и обучения. След завършено средно образование придобилите степен на професионална квалификация могат за продължат образованието си по специалности с образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” в системата на висшето образование.

Поемане на отговорност, преценка и реакция, технически усет, работоспособност, точност и прецизност в работата.

Организации, в които може да се реализира – В държавни предприятия, общински и частни фирми с дейност в областта на поддържане и ремонт на електротехническо оборудване.

 

 

       Телекомуникационни системи

високопрофесионална подготовка и  умения   за:

– монтаж на телекомуникационни съоръжения;

–  експлоатация, контрол и поддържане на действащи телекомуникационни системи;

–  усвояване на основни правила за работа с компютър, ползване на програмни продукти, софтуер за проектиране и изграждане на телекомуникационни системи;

– ползване на чужд език по професията до края на обучението си;

– проектиране,  диагностика и поддръжка на телекомуникационна техника, мобилни мрежи и системи, оптични мрежи.

Възможност за професионална реализация:

–  във фирми за телекомуникационна техника, сигнално-охранителни системи, мобилни оператори, оператори на телекомуникационни услуги и др.;

– изграждане на КМ за управление и видео

наблюдение;

– работа при мобилни оператори, цифрови

кабелни и ефирни телевизии;

– собствен бизнес.   

Подходяща и за момичета!!!

Балообразуване

От НВО по БЕЛ x2 +M x2 + ИТ + БЕЛ

 Получават ІІ степен на  проф. квалификация